Erfaringsrapport: Personer som kjøper sex
Siden 2014 har vi hatt et helsetilbud for personer som kjøper sex. Nå deler vi våre erfaringer, med mål om mer kunnskap og tryggere helsetjenester.
Sex og samfunn har siden 2014 hatt et helsetilbud for personer som kjøper sex. Under ROSA-konferansen 24. september, lanserte prosjektleder Tale Wetteland Stoa vår rapport Erfaringsrapport: Helsetilbud for personer som kjøper sex.
Erfaringer fra 2014-2024
Denne rapporten bygger på ti års erfaring fra prosjektet Helsetilbud for personer som kjøper sex ved Sex og samfunn, hvor vi i perioden 2014-2024 har møtt personer som kjøper sex og deres partnere i trygge, faglige og ikke-dømmende rammer.
Vi ønsker at rapporten skal bidra til mer kunnskap, større åpenhet og en tryggere helsetjeneste for personer som kjøper sex. Samtidig håper vi at den kan gi inspirasjon til videre utvikling av tjenester, slik at vi sammen kan bidra til å styrke folkehelsen, redusere stigma og forebygge utnyttelse.
– Både de som kjøper og de som selger eller bytter sex har rett til trygg og tilgjengelig helsehjelp. Gjennom ti års erfaring har Sex og samfunn nådd en gruppe som ofte står utenfor ordinære helsetjenester, og vi ønsker å dele vår kunnskap for å bidra til økt kompetanse hos helsepersonell som møter mennesker som kjøper, selger eller bytter sex, sier Stoa.
Dekker et tydelig behov
Vår erfaring er at helsetilbudet dekker et tydelig behov, noe som bekreftes av tilbakemeldinger fra pasientene. Mange uttrykker lettelse over å kunne snakke åpent med helsepersonell om sine sexkjøpserfaringer. Vi har lykkes i å nå en pasientgruppe som ellers er vanskelig å nå, og som ofte møter tabuer og fordommer både i helsevesenet og samfunnet forøvrig.
Rapporten gir et innblikk i hvem pasientene er, hvilke utfordringer de møter, og hvordan helsetjenesten kan legge til rette for god og helhetlig oppfølging. Vi løfter også fram de større rammene rundt sexkjøp, skillet mellom frivillig sexarbeid og menneskehandel, debatten om lovverket og hvordan sexkjøp kan opprettholde et marked hvor utnyttelse forekommer.
Om helsetilbudet
Sex og samfunns helsetilbudet til personer som kjøper sex er et tilbud for alle kjønn i alle aldre, og består i hovedsak av smittesjekk og samtaletilbud, samt kunnskapsformidling. Tilbudet gjelder også for partnere til de som har kjøpt sex, dersom det er ønske eller behov. Etter hva Sex og samfunn kjenner til, finnes det ingen andre kliniske tjenester i Norge som er spesifikt rettet mot personer som kjøper sex.
