Hopp til innholdet

Gjenåpner aborttilbudet

Fra 10. august tilbyr Sex og samfunn igjen medikamentell abort ved vår klinikk. Time kan bestilles fra og med 3. august.

Glade for å åpne igjen

– Etter en vår med usikkerhet rundt aborttilbudet vårt, er vi veldig glade for at vi igjen kan ta imot abortpasienter hos oss, sier medisinskfaglig ansvarlig for prosjektet, Siri Kløkstad.

– Det er et godt brukt tilbud og pasientene våre er fornøyde, som viser at det også er et viktig tilbud. Vi hører om pasienter som må vente lenge på å få time på sykehus, og da er det viktig at det finnes alternativer.

 

Ønsker bedre tilbud over hele landet

Både før og i sommer har blant annet NRK hatt flere saker om personer som har måttet vente lenge på å få time til abort, noe som viser behovet for et bedre tilbud flere steder.

– Vi er spente på regjeringens plan for å bedre tilbudet, og kommer til å fortsette arbeidet for å sikre at alle som ønsker abort skal få dette når de ønsker, sier Anneli Rønes, leder for kommunikasjon og politikk. Blant annet må regjeringen følge opp Helsedirektoratets rapport Tidlig medisinsk hjemmeabort i de kommunale helse- og omsorgstjenestene, som har vært på høring. Vi er skuffet over oppsummeringen av denne høringen og mener den ikke gir et riktig bilde av aktørenes tilbakemeldinger.

 

Hvem kan ta abort ved Sex og samfunn?

For å benytte deg av tilbudet må du være over 16 år, ha folkeregistrert adresse i Oslo og være kortere enn 10 uker gravid. Sex og samfunn tilbyr kun medikamentell abort. Les mer og bestill time her.